25 października 2017 r. w Warszawie odbyło się posiedzenie Zarządu FZZ. Wszyscy członkowie otrzymali materiały, w których znalazły się projekty uchwał, zmiany w budżecie na 2017, plan budżetu na 2018 r., V Kongres FZZ: projekt ordynacji wyborczej, zasady wyboru delegata oraz informacja o działalności FZZ od 28 marca do października 2018 r.

Na początku podjęto 3 uchwały o zmianach osobowych w składzie Zarządu.

Następnie zostały przedstawione zmiany w projekcie budżetu, na 2017 r. oraz opinia Komisji Rewizyjnej. Po dyskusji przegłosowano uchwałę (2 osoby wstrzymały się).

Kolejnym punktem było przyjęcie planu budżetu na 2018 r. Został on przedstawiony przez przewodniczącą FZZ Dorotę Gardias i panią z biura rachunkowości, która prowadzi finansowość FZZ. Kilka pytań i wyjaśnień, a następnie plan budżetu został przyjęty jednogłośnie.

Potem członkowie Zarządu omawiali sprawy przyszłorocznego V Kongresu Forum Związków Zawodowych. Ustalono termin - 13-15.05.2018 r. i miejsce Hotel Osa w Rawie Mazowieckiej. Prezydium otrzymało glejt, że jeżeli okażę się, że w tym miejscu nie będzie można zorganizować kongresu ma poszukać inne lokum. Przyjęto ordynację wyborczą oraz zasady wyboru delegata.
Następnie przewodnicząca omówiła krótko prace Rady Dialogu Społecznego (22 uchwały podjęte przez RDS – rząd nie przyjął żadnej) oraz realizację projektów unijnych, w których FZZ pełni rolę partnera.

Ostatnią uchwałę, która podjął Zarząd było, że składki w całości od zakładów i międzyzakładowych organizacji związkowych przyjętych w struktury Zarządów Wojewódzkich pozostają w całości do dyspozycji centrali FZZ. Można powiedzieć unieważnione zostały uchwały dot. składki członkowskiej z przeznaczeniem na działalność Zarządów Wojewódzkich.
Kolejnym punktem było przedstawienie informacji z działalności Spółki FWP sp. z o.o. przez członka Rady Antoniego Dudę. Główny nacisk jest, aby jak najszybciej podzielić majątek. Niestety wiele obiektów jest w stanie opłakanym, gdzie należałoby zrobić duże inwestycje. A to są koszty. Może wartość ich na dzień dzisiejszy jest 36 mln, a może 20 mln. Niektórzy kierownicy ośrodków podziękowali za współpracę. Udało się jednak niektórych namówić, aby pozostali jeszcze parę miesięcy. Dużo utrudnienie robi OPZZ.

Ostatnim tematem było omówienie stanu prac Komisji Kodyfikacyjnej ds. Prawa Pracy. Prof. Marek Pliszkiewicz przedstawił członkom zarządu jak pracuje komisja i jakimi tematami się obecnie zajmuje. Głównie temat został podzielone na dwa działy: indywidualne i zbiorowe prawo pracy. Uczestniczy w tej komisji 15 osób. On osobiście bierze udział w obu dwóch komisjach. Pomysłów jest wiele jednak najważniejsze jest zadanie, aby określić dokładnie prawa i obowiązki pracowników i pracodawców tj. mówi Kodeks Pracy roz. I art. 1. oraz dostosować niektóre artykuły do przepisów europejskich. Sam uważa, że czas jaki mają nie starczy na opracowanie wszystkiego. 20 % osób zatrudnionych w Polsce pracuje w firmach zatrudniających powyżej 20 osób a trzeba uwzględnić wszystkich zatrudnionych. Potem zostawały zadawane pytania, na które pan profesor odpowiadał. Na koniec poprosił zebranych, że jeżeli mają jakieś pomysły dotyczące zmian w KP przesłać informację do biura FZZ.

Na koniec przewodnicząca FZZ Dorota Gardias podsumowując wnioskowała, aby komisja głównie patrzała na sytuację jaka jest w Polsce, bo tutaj jest całe sedno sprawy. Dotyczy to głównie pracodawców, którzy otrzymują coraz to większe prawa.


Wiceprzewodniczący
NSZZ Ciepłowników w Polsce
Roman Harczenko


Bydgoszcz, 26.10.2017 r.

Go to top