6 stycznia 2010

5 stycznia 2010' Rada Ministrów przyjęła dokument do programu "Solidarność pokoleń...
Źródło: www.fzz.org.pl (Autor: Jerzy Przybyszewski)

5 stycznia 2010' Rada Ministrów przyjęła dokument do programu "Solidarność pokoleń. Działania dla zwiększenia aktywności zawodowej osób w wieku 50+".Rząd zamierza zwiększyć w ciągu najbliższych 10 lat do 50 proc. wskaźnik zatrudnienia osób w wieku 55 - 64 lata.
Przyjęty przez Rząd dokument ten składa się z tzw. kart zadaniowych, przygotowanych dla celów programu. Każda karta opisuje jedno zadanie; instytucje odpowiedzialne za jego wykonanie, koszty i czas realizacji. Cele te to m.in.: poprawa warunków pracy, promocja zatrudnienia, poprawa kwalifikacji pracowników po 50. roku życia, zmniejszenie kosztów pracy, związanych z zatrudnieniem, aktywizację bezrobotnych, aktywizację niepełnosprawnych, wydłużenie wieku emerytalnego.
W dokumencie "Program Solidarność pokoleń" napisano, że przeciętny poziom wykształcenia osób w wieku 50 - 64 lata jest znacznie niższy niż reszty społeczeństwa, niski jest też poziom dokształcania się pracowników. Zbyt niskie kwalifikacje pracowników po 50. - w ocenie autorów programu - ograniczają ich możliwości utrzymania się na rynku pracy.
Polacy po 50. roku życia wycofują się z rynku pracy głównie - jak wynika z programu - z lęku przed utratą pracy, niską oceną swoich możliwości na rynku pracy, lęku przed bezrobociem i słabnącej wiary we własne siły. Wśród wymienianych w programie zachęt sprzyjających zatrzymaniu osób w wieku 50 lat i więcej na rynku pracy są: programy szkoleniowe, podnoszenie wieku emerytalnego, kampanie informacyjne.
W Polsce pracuje ok. 28 proc. osób w wieku 55 - 64 lata. W Unii Europejskiej średnia ta wynosi 43,5 proc. Inna sprawa, że gdybyśmy policzyli tych, którzy pracują w szarej strefie, to prawdopodobnie nasi pięćdziesięciolatkowie grubo przekroczyliby unijną średnią...
Go to top