26 lipca 2014 r., Rzeszów

    W dniu 25 lipca w hotelu „Classic” w Rzeszowie odbyła się debata zamykająca cykl spotkań organizowanych dla organizacji członkowskich FZZ w ramach programu Lokalne Centra informacji FZZ II. „Dialog społeczny na Podkarpaciu” to temat przewodni debaty, do której zostali zaproszeni partnerzy społeczni WKDS oraz przedstawiciel Wojewody Podkarpackiego.

 
 

Debata "Dialog społeczny na Podkarpaciu"

 

      W dniu 25 lipca w hotelu „Classic” w Rzeszowie odbyła się debata zamykająca cykl spotkań organizowanych dla organizacji członkowskich FZZ w ramach programu Lokalne Centra informacji FZZ II. „Dialog społeczny na Podkarpaciu” to temat przewodni debaty, do której zostali zaproszeni partnerzy społeczni WKDS oraz przedstawiciel Wojewody Podkarpackiego:
Dariusz Tracz – Dyrektor  Wydziału Polityki Społecznej UW,
dr Czesław Piela – Pracodawcy RP,
Jan Sierżęga – Przewodniczący Rady Wojewódzkiej OPZZ woj. podkarpackiego,
Emil Kunysz – Prezes Zarządu Izby Rzemieślniczej w Rzeszowie,
Józef Lachcik – Dyrektor Izby Rzemieślniczej w Rzeszowie.
    
Debatę poprzedził cykl spotkań Forum Dialogu, których tematem był właśnie dialog społeczny – w szczególności dialog na Podkarpaciu. W trakcie spotkań Forum Dialogu uczestnicy spotkań zostali zapoznani z funkcjonowaniem WKDS. Prowadzono szeroką dyskusje nad znaczeniem dla regionu, związków zawodowych i lokalnej społeczności dialogu w którym uczestniczyli przedstawiciele FZZ. Przeanalizowane zostały mocne i słabe strony dialogu – osiągniecia i porażki WKDS.
     Debata poświęcona temu właśnie tematowi pozwoliła na zapoznanie członków FZZ  z opiniami i oceną dialogu prezentowaną przez innych uczestników dialogu. W swoich wystąpieniach zaproszeni goście wyrazili swoje opinie o prowadzonym dialogu, ocenili jego przydatność oraz zaprezentowali swoje stanowiska co do jego funkcjonowania w przyszłości. Atmosfera spotkania sprzyjała otwartemu prezentowaniu swoich stanowisk i ocen, choć nie szczędzono krytyki niektórym rozwiązaniom prawnym a nawet posunięciom niektórych liderów to można śmiało stwierdzić, że wszyscy uznali potrzebę kontynuowania uczciwego dialogu jako bardzo potrzebnego i wręcz niezbędnego dla prawidłowego funkcjonowania demokracji w naszym kraju.
     Jan Sierżęga: ocenił, że dialog społeczny na Podkarpaciu mimo pewnych nieścisłości regulujących działalność WKDS udało się pozytywnie załatwić    i rozwiązać kilka spraw. W działalności WKDS nie tylko przepisy są ważneważni są ludzie którzy w dialogu uczestniczą. Ważne jest do czego oni dążą – co chcą osiągnąć. Można stworzyć wspaniałe prawo ale nic nie wyjdzie jeśli ludzie nie chcą się porozumieć.
   
Są propozycje do istniejących przepisów dotyczących zmian w funkcjonowaniu nie tylko Trójstronnej Komisji ale również WKDS. Propozycją jest m.in. to aby WKDS funkcjonowało przy Marszałku województwa a przewodniczącym aby był wojewoda.
W naszej propozycji jest to aby przewodnictwo było rotacyjne.
     Lesław Cupryś – przypomniał kilka problemów społecznych którymi zajmowała się WKDS, wymienił tez przypadki kiedy to interes społeczny naszego regionu przegrywał z decyzjami politycznymi. Wymienił dla przykładu problemy z jakimi boryka się na podkarpaciu PKP a konkretnie ZLK i ich batalie o utrzymanie linii kolejowych. W działalności WKDS poznawaliśmy się i docieraliśmy się kilka lat. Wraził nadzieję, ze doczeka czasów kiedy związki zawodowe będą traktowane jako przedstawiciele społeczeństwa.
    
dr Czesław Pielaw funkcjonowaniu naszej WKDS wypracowaliśmy dobre praktyki, udało dopracować się poszanowanie godności stron. Poszanowanie stron to rzecz bardzo ważna w dialogu nie można się zniżać ale tez nie wolno się wywyższać. Dążenie do narzucania innym warunków, wywieranie presji bardzo szkodzi dialogowi. Takie myślenie i chęć stawiania innym warunków doprowadziły stronę związkowa do uderzenia ręką w stół i zawieszenie udziału w dialogu. Dobre praktyki i szacunek partnerski sprawia że można dobrze prowadzić działalność. Mówiliśmy jednym głosem w sprawie np. przeniesienia zakładu „Cargo” PKP z Podkarpackiego do Małopolskiego. Widzieliśmy wszyscy w tym oczywisty interes społeczny.
     Prezes Emil Kunysz – wysoko ocenił role jaką odgrywa WKDS, reprezentując interesy rzemiosła uznaje że dalsze prowadzenie dialogu jest potrzebne i niezbędne. Tylko poprzez spotkania i wspólne rozwiązywanie problemów możemy do czegoś pozytywnego dojść. Uważa, że funkcjonowanie WKDS powinno jak najszybciej zostać wznowione po to, aby zająć się coraz to nowymi problemami z jakimi przyszło zmierzyć się zakładom rzemieślniczym. Wyraził gotowość do udziału w kolejnych spotkaniach poświęconych reaktywacji dialogu społecznego.
     Przewodniczący ZZPK przy PLK w Rzeszowie Andrzej Kubasna szczeblu województwa być może były porażki ale były też sukcesy. Nawet jeśli udało się osiągnąć jeden tylko sukces w roku to warto i należy to kontynuować. Wyprowadzenie zakładu „Cargo” z woj. Podkarpackiego – to faktycznie chyba były to decyzje polityczne. Trzeba coś zrobić aby wrócić do funkcjonowania WKDS. Warto się również zastanowić co z tymi grupami społecznymi, które nie mają swoich reprezentantów w WKDS – dla przykładu podając przykład protestującej ludności w m. Nienadowa. Ten protest powinien zainteresować WKDS bo jest to istotny dla mieszkańców Nienadowej problem. Zastanowić się należy co zrobić aby takie problemy lokalne znalazły zainteresowanie WKDS.
dyrektor Dariusz Traczzapewnił, ze pani Wojewoda jest otwarta na dialog i jest zainteresowana prowadzeniem dialogu. Sytuacja jest patowa przez decyzję central związkowych i tu tkwi problem. Pani Wojewoda podjęła próbę wznowienia prac WKDS ale ostatecznie uznała, że bez przedstawicieli związków zawodowych dialog jest niepełny i nie ma sensu. Życie pokazuje ze potrzeba dialogu istnieje. Wojewoda Podkarpacki śledzi i monitoruje sytuacje – jest zainteresowana wznowieniem działalności WKDS.
     Od pewnego czasu dyskutuje się w gronie urzędników UW o usprawnieniu działania struktur WKDS. Przygotowany został pakiet propozycji zmian w działalności WKDS jednak ze względu na panującą sytuację jest to wszystko zamrożone. Przewiduje się m. in. organizacje biura WKDS, lepsze wyposażenie i funkcjonowanie, organizację szkoleń i spotkań. Wyraził opinię, że  zanotowaliśmy (WKDS) sporo sukcesów pomimo ograniczonych możliwości działania.
     Te i inne opinie oceniające dotychczasową działalność WKDS pozwoliły w podsumowaniu dyskusji stwierdzić, że pomimo bardzo ograniczonych możliwości działania i wywierania nacisku przez WKDS na strony sporów      i konfliktów społecznych udało się jednak pozytywnie załatwić wiele spraw. Zapewne udało by się załatwić o wiele więcej gdyby WKDS miała jakieś narzędzia  do działania i w tym kierunku przede wszystkim winny iść zmiany. Zauważono również że bardzo ważni są uczestniczący w dialogu partnerzy – od tego czy są zainteresowani osiągnięciem porozumienia możliwy do osiągniecia jest sukces. Również bardzo ważny jest wzajemny szacunek uczestników dialogu, uczciwe i rzetelne podejście wyzbyte wszelkich działań o charakterze politycznym.
    Konkluzja spotkania była jedna – należy zrobić wszystko aby WKDS jak najszybciej wznowiła działalność.

 

Stanisław Bomba

LCI FZZ woj. podkarpackiego

 
 
 

 

Go to top