22 listopada 2013 r., Rzeszów
 

      W dnu 22.11.2013 roku w Centrum Aktywacji Zawodowej w Rzeszowie odbyła się konferencja zorganizowana przez Powiatowy Urząd Pracy w Rzeszowie. Spotkanie skierowane było dla przedsiębiorców oraz dla osób zamierzających założyć działalność gospodarczą.

 
 
 

Seminarium „Twoja firma – nasze wsparcie”

 

 

      W dnu 22.11.2013 roku w Centrum Aktywacji Zawodowej w Rzeszowie odbyła się konferencja zorganizowana przez Powiatowy Urząd Pracy w Rzeszowie. Spotkanie skierowane było dla przedsiębiorców oraz dla osób zamierzających założyć działalność gospodarczą. W seminarium uczestniczyli m. in. Starosta Powiatu Rzeszowskiego Józef Jodłowski, Dyrektor PUP Adam Panek, Nadinspektor Barbara Czarnek z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Rzeszowie oraz przedstawiciele ZUS, Urzędu Miasta Rzeszowa, Urzędu Skarbowego w Rzeszowie i Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego. Do udziału w Seminarium zaproszone zostało również Forum Związków Zawodowych, które reprezentował kol. Stanisław Bomba.
     
Miłym akcentem Seminarium było wręczenie przez Starostę Powiatu Rzeszowskiego i Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy pucharów dla młodych przedsiębiorców, którzy korzystając wcześniej z pomocy PUP rozpoczęli działalność gospodarczą i odnieśli sukces.
     
Przedstawiciele poszczególnych agend państwowych i samorządowych przedstawili potencjalnym przedsiębiorcom ścieżkę – od podstaw, co należy wykonać rozpoczynając samodzielną działalność gospodarczą. Wskazano możliwości m. in. portale, gdzie wielu rzeczy można dowiedzieć się samodzielnie. Można również skorzystać z przewodników, które krok po kroku wskażą co i w jakiej kolejności trzeba wykonać. Prelegenci zachęcali do korzystania z pomocy i doradztwa tych urzędów w każdym przypadku wątpliwości, jakie mogą napotkać ci, którzy odważyli się podjąć takie wyzwanie. Przedstawiciele PUP zapoznali uczestników seminarium z zakresem pomocy jakie urząd dotąd świadczył przedsiębiorcom w powiecie.
    
Ostatnią część seminarium poświęcone zostało ciekawemu programowi przedstawionemu przez przedstawiciela RARR – Spółdzielnie socjalne.

Czym jest spółdzielnia socjalna? – z informacji zawartych na stronie programu to forma prawna podmiotu łączącego cechy przedsiębiorstwa
oraz organizacji pozarządowej, mająca umożliwić jej członkom (którymi muszą być w 50% osoby zagrożone wykluczeniem społecznym) powrót do uregulowanego życia społecznego i aktywności na rynku pracy. Spółdzielnia socjalna, jako rodzaj spółdzielni pracy, opiera się na zasadzie osobistego świadczenia pracy przez jej członków.
    
Spółdzielnię socjalną może założyć co najmniej pięć osób spełniających wymienione poniżej  warunki, osoby z pełną zdolnością do czynności prawnych i równocześnie zaliczające się do przynajmniej jednej z następujących kategorii:

  • bezrobotni,
  • niepełnosprawni,
  • uzależnieni od alkoholu, narkotyków lub środków odurzających po zakończeniu leczenia,
  • chorzy psychicznie,
  • bezdomni realizujący indywidualny program wychodzenia z bezdomności,
  • osoby opuszczające więzienie, które mają trudności z reintegracją społeczną,
  • uchodźcy uczestniczący w indywidualnym programie integracji,

oraz inne osoby, pod warunkiem, że ich liczba nie przekracza 50% ogólnej liczby założycieli. Założycieli musi być minimum pięciu.
     
Z oficjalnych danych wynika, że dotąd w trzech edycjach programu założono 15 nowych spółdzielni, a 7 już istniejących przyjęło kolejnych członków. Łącznie w powiecie rzeszowskim istnieje 22 spółdzielnie socjalne. To ciekawy program, który wart jest szerszego rozpropagowania.

 

Stanisław Bomba

LCI FZZ woj. podkarpackiego
 

 
Go to top