4 marca 2013 r., Rzeszów

W dniu 1 marca br. w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się posiedzenie Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego woj. podkarpackiego

 

Posiedzenie WKDS woj. podkarpackiego

 

      W dniu 1 marca br. w Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie odbyło się posiedzenie Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego woj. podkarpackiego.
      Głównym tematem obrad WKDS to problematyka szkolnictwa na Podkarpaciu w świetle prognozowanych likwidacji placówek oświatowych. Problem został zgłoszony przez Przewodniczącego ZW FZZ woj. Podkarpackiego Lesława Cuprysia zaniepokojonego liczbą decyzji o likwidacji szkół w minionym roku i kolejne decyzje jakie zostaną podjęte w tym roku.
      Do udziału w posiedzeniu WKDS zostali zaproszeni m.in. parlamentarzyści RP, Podkarpacki Kurator Oświaty Jacek Wojtas, przedstawiciele stowarzyszeń oświatowych, przedstawiciele ZNP oraz samorządowcy woj. podkarpackiego.
      Podkarpacki Kurator Oświaty przedstawił informacje o stanie placówek oświatowych działających na terenie Podkarpacia, stanie zatrudnienia personelu pedagogicznego oraz informacji jakie wpłynęły do Kuratorium od samorządów od samorządów w sprawie zamiaru likwidacji i przekształceń placówek oświatowych. Według wyliczeń Kuratorium w 2013 r. przewidywana jest likwidacja 65 różnych placówek oświatowych w 2014 kolejne 14 placówek. Likwidacji lub przekształceniu ulegnie w tym roku 15 placówek ponadgimnazjalnych.
     Nie we wszystkich gminach mieszkańcy Podkarpacia pozostają bierni wobec decyzji władz samorządowych o zamiarze likwidacji placówek oświatowych. Według informacji Kuratorium 18 placówek oświatowych zostanie przejęte do dalszego prowadzenia przez osoby fizyczne lub stowarzyszenia. Na chwilę obecną na terenie Podkarpacia działa 10 stowarzyszeń, które przejęły od władz samorządowych do prowadzenia placówki oświatowe.
     W bieżącym roku stowarzyszenia lub osoby fizyczne przejmą do prowadzenia: 2 przedszkola, 11 szkół podstawowych, 3 gimnazja, 1 punkt przedszkolny oraz 1 zespół szkół.
     W wystąpieniach uczestniczących w spotkaniu przedstawicieli stowarzyszeń można było usłyszeć, że powoli stają się konkurencyjni wobec placówek publicznych, oprócz działalności oświatowej stają się również animatorem lokalnego życia kulturalnego, organizują również dla uczniów szereg konkursów mobilizującego ich do aktywnego zdobywania wiedzy a także są centrami organizującymi uroczystości i akademie patriotyczne. Pomimo początkowych trudności w funkcjonowaniu takich placówek zdobyte stopniowo doświadczenia pozwalają na rozwijanie ich działalności.
      Sporo czasu zajęła w dyskusji ekonomiczna strona funkcjonowania placówek oświatowych, jak podkreślali biorący udział w dyskusji wójtowie aby szkoła mogła w miarę funkcjonować musi być co najmniej 45 uczniów. Przy mniejszym obłożeniu szkół dotacje rządowe i własne środki nie pozwalają na utrzymanie takiej placówki. Sporo narzekań przy tej okazji padało pod adresem karty nauczyciela, w której część biorących udział w dyskusji samorządowców dopatrywało się głównej przyczyny w problemach finansowania szkół.
      Z oburzeniem takie wypowiedzi przyjął goszczący w obradach członek ZW FZZ Zenon Bikowski, przypomniał że karta nauczyciela to nie jest wymysł ostatnich czasów, funkcjonuje już od lat 50-tych i do chwili obecnej wielokrotnie była nowelizowana do aktualnych potrzeb i możliwości państwa. Określa nie tylko przywileje nauczycieli ale przede wszystkim obowiązki. Nauczyciel w naszym społeczeństwie jest zawodem szczególnym i podobnie jak służby mundurowe ma inaczej uregulowana pragmatykę zawodową.
      Lesław Cupryś wyraził w imieniu Forum ZZ zaniepokojenie liczbą likwidowanych szkół i pozbawionych pracy nauczycieli. Wyraził opinię, ze do każdego przypadku likwidacji szkoły należy podejść bardzo rozważnie. Szkoła to nie tylko placówka oświatowa odpowiedzialna za dobre wykształcenie i wychowanie naszej młodzieży. W realiach Podkarpacia a w szczególności w Bieszczadach to często jedyna placówka, która oprócz działalności oświatowej stanowi centrum kulturalne, miejsce gdzie lokalna społeczność spotyka się nie tylko z okazji otwarcia i zamknięcia roku szkolnego ale równie przy okazji organizowania przez te placówki uroczystości patriotycznych, przedstawień i imprez kulturalnych oraz imprez sportowych. Zaapelował aby w karcie nauczyciela nie upatrywać jedynego powody likwidacji placówek oświatowych, jak stwierdził może to właśnie dobra okazja aby przeciwnicy karty nauczyciela spotkali się z nauczycielami. Być może takie spotkanie obaliło by wiele obiegowych opinii o przywilejach nauczycieli. Zwrócił uwagę, że to może nie karta nauczyciela ale zbyt niskie subwencje powodują zapaść w szkolnictwie.
     W podsumowaniu dyskusji w zgodnej opinii uczestników posiedzenia WKDS uznała, że to spotkanie przybliżyło jedynie problem ale nie jest w stanie go rozwiązać. Uczestnicy spotkania uznali również, że dostarczono im przed spotkaniem zbyt mało wiadomości aby wypracować jakieś wnioski. Uznano, że obecne spotkanie jest pierwszym ale nie ostatnim poświęcone temu problemowi.
     W dalszej części obrad dyskutowano nad projektem uchwały WKDS przedłożonym przez BCC a zwierającym propozycje zmian przepisów i organizacji funkcjonowania WKDS. Po dyskusji podjęto decyzję, że każdy z członków WKDS w imieniu swoich organizacji przedłoży propozycje zmian w funkcjonowaniu WKDS na najbliższe posiedzenie.
     WKDS przyjęło również zmianę przedstawiciela Forum ZZ w składzie Zespole ds. Monitorowania Sytuacji Służby Zdrowia w województwie podkarpackim, miejsce Małgorzaty Warchoł w zespole zajął kol. Tadeusz Skowroński.

Stanisław Bomba

    ZW FZZ woj. podkarpackiego

 
 
 
 
 
Go to top